Săptămâna a avut un început intens la Australian Open, cu victorii și înfrângeri pentru câteva dintre cele mai mari nume ale acestui sport. Aflați ultimele noutăți înainte de sferturile de finală.

Accidentările reactivate l-au trimis pe Djokovic acasă

Luni, vedeta sud-coreeană Hyeon Chung l-a învins pe sextuplul campion Novak Djokovic, eliminându-l în cea de-a patra rundă a Australian Open.

Chung, care are doar 21 de ani, l-a învins pe Djokovic, vizibil obosit și suferind, cu 7-6 (7/4), 7-5, 7-6 (7/3) într-un meci care a durat 3 ore și 21 de minute, pe Rod Laver Arena. El este primul sud-coreean care ajunge între primi 16 la Australian Open, iar în continuare îl va întâlni pe americanul Tennys Sandgren, în sfertul de finală care va avea loc miercuri.

În urmă cu doi ani, Djokovic l-a învins pe Chung în două seturi în prima rundă a Australian Open, dar de data aceasta sud-coreeanul și-a luat revanșa într-un mod spectaculos, luptând din greu în toate cele trei seturi pentru a-l elimina pe sârb.

În timpul meciului, Djokovic a fost nevoit să apeleze la tratament pentru cotul drept, care îi face probleme de un timp, și pentru accidentarea la șold, după ce s-a întins prea mult după o minge. Cu toate acestea, a continuat să joace, în timp ce Chung și-a păstrat concentrarea. În ciuda victoriei, nu se poate spune că Chung ar fi dominat partida.

În interviurile de după meci, Chung a declarat: „Nu știam dacă o să câștig meciul în seara asta, dar m-am simțit pur și simplu onorat să joc cu Novak din nou. Când eram tânăr, încercam să-l copiez pe Novak pentru că este idolul meu. Nu-mi vine să cred, un vis a devenit realitate în seara asta.”

A fost clar că Djokovic a resimțit efectele de a fi jucat patru runde în primul său turneu după șase luni de pauză, din cauza problemelor la cot. Ultimul său meci competițional a fost la Wimbledon.

Partida a început în cel mai prost mod posibil pentru sârb, cu două faulturi în fiecare dintre cele două ghemuri de deschidere a serviciului, pentru un break dublu. S-a luptat pentru a egala 5 – 5, dar apoi, la începutul celui de-al doilea set, a fost nevoit să-și cheme antrenorul ca să-i trateze cotul.

Apoi, lucrurile au mers din ce în ce mai prost pentru fostul nr. 1 mondial, a urlat de durere când s-a întins după un punct, dar a insistat să continue, în ciuda faptului că era vizibil obosit și suferind.

Djokovic a părut că vrea să scurteze punctele și a evitat schimburile lungi de mingi, dar Chung a continuat să forțeze fără încetare.

Chung, care urcă rapid în clasament, a câștigat Next Gen ATP Finals în noiembrie anul trecut, în care a jucat împotriva mai multor jucători tineri, inclusiv Andrey Rublev, Karen Khachanov și Denis Shapovalov.

La un moment dat, s-a întrezărit o rază de speranță pentru Djokovic, când Chung a pierdut pe serviciul său la începutul celui de-al treilea set, dar apoi Djokovic a pierdut și el imediat serviciul, iar Chung a obținut încă un break, ajungând la 3 – 1.

Djokovic a obținut și el un break și a dus setul în tiebreaker, în care Chung a câștigat câteva puncte fantastice, din care trei puncte de meci. În cele din urmă, Djokovic a fost învins când a trimis un rever în afară.

Federer intră în forță în sferturile de finală

Tot luni seară, Roger Federer a ajuns în sferturile de finală ale Australian Open pentru cea de paisprezecea oară, dar a trebuit să depună mai multe eforturi decât și-ar fi dorit pentru a-l învinge pe ungurul de pe locul optzeci, Marton Fucsovics.

A fost clar că Federer, acum în vârstă de 36 de ani, nu a fost în cea mai bună formă pe arena Rod Laver scăldată de soare, dar, în cele din urmă a câștigat cu 6-4, 7-6 (3), 6-2 și merge mai departe în sferturile de finală, unde îl va întâlni pe cehul Tomas Berdych.

Înainte de a sosi la Melbourne anul acesta, Fucsovics nu câștigase niciun meci dintr-un turneu de mare șlem, dar, după ce a trecut de primele trei runde, jucătorul de 25 de ani ne-a arătat un joc abil și sigur, care l-a făcut pe Federer, cap de serie numărul doi, să-și câștige greu victoria.

Totuși, nu a fost cu adevărat o provocare pentru Federer, iar în setul al treilea, acesta a reușit să se desprindă și să câștige cu relativă ușurință.

Vorbind pe teren, după meci, Federer a spus: „Cred că a jucat foarte bine, jocul e rapid, așa că trebuie să-ți vină idei rapid și să le execuți bine, iar el a făcut asta foarte bine. Abia când am avut două seturi și un break am simțit că am vântul în spate.”

Victoria lui Federer înseamnă că a devenit cel mai în vârstă jucător care ajunge în sferturile de finală ale Australian Open, de la Ken Rosewall în 1977.

Tomas Berdych se îndreaptă către cel de-al șaptelea sfert de finală

Tomas Berdych a trecut de Fabio Fognini în două seturi, trecând în cel de-al șaptelea său sfert de finală la Australian Open.

Berdych este cap de serie numărul 19 în cadrul competiției și anterior, a reușit de două ori să treacă în semi-finale. Jucătorul ceh l-a învins pe italianul cap de serie numărul 25 cu 6-1, 6-4, 6-4, în doar două ore și opt minute, iar acum îl va întâlni pe Roger Federer în runda următoare.

Berdych participă acum la cel de-a cincisprezecea sa ediție Australian Open, iar acest sfert de finală reprezintă cel de-al douăzeci și șaselea său meci cu Federer.

Când a fost întrebat pe teren ce părere are despre încă o înfruntare cu elvețianul, a declarat: „Ce pot să spun? A câta oară este? Să vedem cine va câștiga. Nu pot să-mi aleg adversarul, așa că, fie ca cel mai bun să câștige. O să mă pregătesc, asta este tot ce pot face, și să mă antrenez cât de bine pot. Până acum, cred că m-am descurcat destul de bine, mă simt bine, sunt sănătos, așa că simt că sunt poziționat cât de bine se poate.”

Cei doi au jucat împreună pentru prima dată în 2004, la Olimpiada de la Atena, iar Federer a câștigat nouăsprezece dintre meciuri, iar Berdych șase.

Berdych a părut să treacă fără probleme de adversarul său italian, a câștigat șase break-uri, lovind 37 de mingi câștigătoare și beneficiind de 20 de erori neforțate.

Cu toate acestea, a declarat: „Este un adversar foarte puternic, trebuie mai ales să rămâi concentrat de la primul la ultimul punct, căci nu știi niciodată ce o să urmeze. Poate veni în orice moment din spatele terenului, cu lovituri fantastice, să întoarcă meciul, așa că cel mai bun lucru pe care l-am făcut toată ziua a fost să rămân concentrat.”

Înainte de meci, Berdych deținea recordul pentru cele mai multe participări ale unui ceh la sferturile de finală ale Australian Open, cu 10 față de cele opt ale lui Ivan Lendl. Acum și-a îmbunătățit recordul la 44-14 în cadrul turneului, făcând ca acesta să fie cel mai de succes turneu major al său, din perspectiva meciurilor câștigate și a sferturilor de finală în care a ajuns.

În cele două semi-finale anterioare, a pierdut în fața lui Stan Wawrinka în 2014 și apoi în fața lui Andy Murray în 2015.

Sandgren se luptă să-l învingă pe Thiem

Americanul Tennys Sandgren a depus eforturi uriașe de-a lungul a cinci seturi pentru a-l supăra pe austriacul cap de serie numărul cinci, Dominic Thiem, și a ajunge în sferturile de finală.

That feeling from last night 💪🏼 🤩#AusOpen #adidastennis

Публикация от Tomas Berdych (@tomasberdych)

Sandgren, aflat pe locul 97 la nivel mondial, a câștigat cu 6-2, 4-6, 7-6 (7/4), 6-7 (7/9), 6-3 într-un meci care a durat aproape patru ore, având acum șansa de a-și continua parcursul fantastic. Îl va înfrunta acum pe Hyeon Chung în meciurile dintre ultimii opt, încercând să ajungă în semi-finale pentru prima dată.

Victoria lui Sandgren a însemnat și faptul că este al doilea jucător din ultimii douăzeci de ani, după francezul Nicolas Escude, care ajunge în sferturile de finală ale Australian Open chiar la debut.

Deși Sandgren se află în circuit de un timp, în mod surprinzător, în ultimii patru ani nu a reușit să se califice pentru a participa la extragerea principală.

Anul acesta, l-a învins pe fostul campion Stan Wawrinka în runda a doua, înainte de a-l elimina pe nr. 5 mondial.

Vorbind pe teren, după meci, acesta a spus: „Nu știu dacă este un vis sau nu. A demonstrat un joc foarte bun, mai ales în acel tiebreak din setul al patrulea. Știam că trebuie să risc. Știam că din spatele terenului m-ar fi lăsat, probabil, în urmă, este un jucător al naibii de bun. Așa că, am știut că trebuie să înaintez și să joc agresiv, să risc și să servesc bine și, din fericire, a funcționat până la urmă.”

Sandgren a părut să creadă că a fost în avantajul său că este un jucător necunoscut. El a declarat că probabil adversarii săi nu știu sigur la ce să se aștepte și că „ei nu știu că servesc bine și ce locuri îmi plac, sau cum voi juca punctele, iar eu folosesc asta în avantajul meu.”

Thiem a reușit să salveze un punct de meci cu un rever fantastic, trimis în lung de linie, iar apoi a reușit să forțeze un al cincilea set, dar Sandgren s-a dovedit prea puternic și a câștigat meciul.

Pe parcursul celor cinci seturi, Sandgren, care nu a mai câștigat niciodată un meci dintr-un turneu de mare șlem, a reușit 63 de lovituri câștigătoare, 20 de ași și 4 break-uri pe serviciu.