Dinamo va întâlni Athletic Bilbao şi CSU Craiova va juca împotriva lui AC Milan, conform tragerii la sorţi care a avut loc vineri, la Nyon.

În turul trei preliminar ar putea evolua şi Astra Giurgiu, dacă va trece de Zira FK în turul doi preliminar. În prima manşă, giurgiuvenii s-au impus cu scorul de 3-1, iar returul este programat săptămâna viitoare. Dacă va accede în faza următoare, Astra va întâlni echipa ucraineană Olexandria, primul meci urmând să aibă loc în România şi manşa secundă în Ucraina.

Conform tragerii la sorţi, toate echipele româneşti vor juca pe teren propriu partidele tur.

Astra Giurgiu (ROU) or Zire (AZE) 17.870 –  Olexandriya (UKR) 9.526

Dinamo București (ROU) 6.370 – Athletic Club (ESP) 60.999

CSU Craiova (ROU) 4.870 – AC Milan (ITA) 47.666

Programul turului III preliminar din Europa League:

PSV Eindhoven (NED) v Osijek (CRO) or Luzern (SUI)
Norrkoping (SWE) or Trakai (LTU) v Shkendija (MKD) or HJK Helsinki (FIN)
Krasnodar (RUS) v Slovan Bratislava (SVK) or Lyngby (DEN)
Sturm Graz (AUT) or Mladost Podgorica (MNE) v Fenerbahce (TUR)
Panathinaikos (GRE) v Gabala (AZE) or Jagiellonia Białystok (POL)
Shamrock Rovers (IRL) or Mlada Boleslav (CZE) v Kairat Almaty (KAZ) or Skenderbeu (ALB)
Austria Wien (AUT) v Progres Niederkorn (LUX) or AEL Limassol (CYP)
Dinamo Zagreb (CRO) v Vaduz (LIE) or Odd (NOR)
Dinamo București (ROU) v Athletic Club (ESP)
Olimpik Donetsk (UKR) v PAOK (GRE)
Arka Gdynia (POL) v Ferencvaros (HUN) or Midtjylland (DEN)
Ostersunds (SWE) or Galatasaray (TUR) v Inter Bakı (AZE) or Fola Esch (LUX)
Bordeaux (FRA) v Nomme Kalju (EST) or Videoton (HUN)
Maccabi Tel-Aviv (ISR) or KR Reykjavík (ISL) v Panionios (GRE) or Gorica (SVN)
Valletta (MLT) or Utrecht (NED) v Haugesund (NOR) or Lech Poznań (POL)
CSU Craiova (ROU) v AC Milan (ITA)
Brondby (DEN) or VPS Vaasa (FIN) v Hajduk Split (CRO) or Levski Sofia (BUL)
Gent (BEL) v Altach (AUT) or Dinamo Brest (BLR)
Astra Giurgiu (ROU) or Zire (AZE) v Olexandriya (UKR)
Everton (ENG) v Ruzomberok (SVK) or Brann (NOR)
Aberdeen (SCO) or Siroki Brijeg (BIH) v Apollon Limassol (CYP) or Zaria Balti (MDA)
Irtysh Pavlodar (KAZ) or Crvena zvezda (SRB) v Sparta Praha (CZE)
Beitar Jerusalem (ISR) or Botev Plovdiv (BUL) v Marítimo (POR)
Zenit (RUS) v Trenčín (SVK) or Bnei Yehuda Tel-Aviv (ISR)
Marseille (FRA) v Oostende (BEL)
Freiburg (GER) v Valur Reykjavík (ISL) or Domžale (SVN)
Cork City (IRL) or AEK Larnaca (CYP) v Rabotnicki (MKD) or Dinamo Minsk (BLR)
Zeljeznicar (BIH) or AIK (SWE) v Braga (POR)
Liepaja (LVA) or Suduva (LTU) v Sion (SUI)

 

 

sursă : DigiSport